Aktualności

      Katalog on-line

        Godziny otwarcia

           Kontakt

Strona główna Dyskusyjny Klub Książki "Dzwon śmierci" Kerstin Ekman
"Dzwon śmierci" Kerstin Ekman

Październikowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było książce Kerstin Ekman pt.: "Dzwon śmierci". Książka nie jest typowym kryminałem. Dyskutantów do lektury zachęcało więc nie  dążenie do rozszyfrowania sprawców śmierci kobiety, bo ci są znani od pierwszych stron powieści, ale czekanie na ujawnienie ich przestępstwa. Wszyscy zgodzili się, że pociągające w powieści jest również śledzenie napięcia psychicznego towarzyszącego przestępcom od momentu popełnienia zbrodni do jej wykrycia.

Powieść co prawda nie wzbudziła wśród klubowiczów gorącej dyskusji, ale za to sprowokowała do ogólnej refleksji nad zachowaniem człowieka w różnych sytuacjach. Większość doszła do wniosku, że - podobnie jak bohaterowie "Dzwonu śmierci" - nie podejrzewałaby siebie o postępowanie niezgodne z własnym sumieniem i szeroko pojętą moralnością. Czy jednak w okolicznościach, w jakich znaleźli się myśliwi z książki Kerstin Ekman można zachować tzw. racjonalne myślenie? Czy człowiek - pod wpływem chwili - nie pragnie przede wszystkim ukryć własnego przewinienia, a później nie potrafiąc wyplątać się z sytuacji, która nagle go przerasta? Tym bardziej, że z boku czai się ktoś, kto pragnie wykorzystać tę chwilę słabości dla własnych korzyści? Bohaterowie powieści Kerstin Ekman nie potrafili udźwignąć odpowiedzialności, jaka na nich spoczęła. Odpowiedzialności za drugiego człowieka, a także za siebie samych. W konsekwencji tego stracili wzajemne zaufanie, zaczęli
siebie podejrzewać o najgorsze instynkty.

Zadane w czasie spotkania pytania o postawę moralną człowieka pozostały bez odpowiedzi, bowiem każdy z nas chce wierzyć, że w trudnych sytuacjach postąpi tak, jak powinien - sprawiedliwie i honorowo.

 


Miejska Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ozorkowie
ul. Listopadowa 6b, 95-035 Ozorków      tel. (42) 710-31-17      redaktor: Danuta Trzcińska