Aktualności

      Katalog on-line

        Godziny otwarcia

           Kontakt

Strona główna Dyskusyjny Klub Książki Matki i córki czyli "Dom Augusty"
Matki i córki czyli "Dom Augusty"

Ostatnie w 2008 roku spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki miało wyjątkowy charakter. Jako że wielkimi krokami zbliżały się święta Bożego Narodzenia, wszyscy klubowicze znajdowali się już w uroczystych nastrojach i z miłą chęcią oderwali się od codziennych obowiązków, by porozmawiać o książce Majgull Axelsson pt. Dom Augusty. 

Specjalnie na to przedświąteczne spotkanie przygotowałyśmy dla klubowiczów prezent w postaci prezentacji multimedialnej zawierającej zdjęcia ze wszystkich dotychczasowych spotkań, opatrzone zabawnymi komentarzami. Sądząc z reakcji uczestników spotkania, był to strzał w dziesiątkę. Kolejną niespodziankę przygotowała Pani Dyrektor biblioteki, Danuta Trzcińska, która złożyła wszystkim świąteczno  noworoczne życzenia i poczęstowała symboliczną lampką szampana.

Po tak miłym wstępie (?) usiedliśmy przy pięknie, świątecznie udekorowanym stole i rozpoczęliśmy rozmowy o książce (i nie tylko). Lektura tej powieści była dla klubowiczów bardzo przyjemnym doznaniem. Mimo, iż Dom Augusty porusza ważkie problemy społeczne, które mogłyby się wydawać zbyt poważne, by podejmować je w beletrystyce, historie kobiet tu opisanych ujęły wszystkich. Stało się tak nie tylko za sprawą trafnie opisanych problemów, z jakimi spotyka się wielu ludzi (np. samotność, przemoc w rodzinie), ale też pięknego, barwnego języka dzieła oraz wprowadzania czytelnika w temat poprzez ujęcie go w konwencji baśni. Uznanie wzbudził też sposób prowadzenia narracji  niejednolitej, wielowarstwowej, pozwalającej uchwycić losy bohaterek powieści z różnych stron (ich samych  tu narracja pierwszoosobowa, ich bliskich  narracja trzecioosobowa, a także z punktu widzenia bezstronnego obserwatora, czyli wszechwiedzącego narratora). Niewątpliwie ogromną zaletą książki

Axelsson jest to, że pomimo podjętego trudnego tematu, nie nuży, a wręcz przeciwnie  wciąga i na swój sposób urzeka.
Kilka uczestniczek spotkania miało przyjemność (nie jest to tylko zwrot grzecznościowy) przeczytać także inne książki tej autorki. Panie stwierdziły, że każda z powieści skandynawskiej pisarki godna jest poświęcenia uwagi, a niezwykła narracja i piękny język oraz sposób przedstawiania postaci i ich losów to niewątpliwie znak rozpoznawczy autorki Domu Augusty.  

 


Miejska Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ozorkowie
ul. Listopadowa 6b, 95-035 Ozorków      tel. (42) 710-31-17      redaktor: Danuta Trzcińska