Aktualności

      Katalog on-line

        Godziny otwarcia

           Kontakt

Strona główna Dyskusyjny Klub Książki "Tajemniczy płomień Królowej Loany"
"Tajemniczy płomień Królowej Loany"

Kwietniowe spotkanie Dyskusyjnego Klubu Książki poświęcone było powieści Umberto Eco pt.: Tajemniczy płomień Królowej Loany. Książka, mimo obiecującego początku, niestety nie uwiodła wszystkich  klubowiczów. Części mocno przeszkadzał natłok informacji dotyczących książek, czasopism, muzyki itp., które zostały zawarte w dziele. Rozpraszały także liczne cytaty w obcych językach.  Wszystko to sprawiało, że fabuła powieści momentami się rozpływała a niektórzy członkowie ozorkowskiego DKK tracili orientację w treści.

Zgodnie stwierdzono jednak, że  książki nie można nazwać złą. Jest to literatura skierowana do czytelnika lubiącego wyzwania, posiadającego dużą wiedzę literacką, dzięki której będzie mógł podjąć dialog z tekstem, odczytać to, co zostało zawarte „między wierszami”. Natłok tytułów i cytatów (wskazujących na ogromną wiedzę autora) budzi respekt, a język, jakim jest napisana (i przetłumaczona) sprawia, że mimo wszystko lektura powieści należała do przyjemności.

Klubowicze potwierdzili także swoją wcześniejszą opinię, że utworu Umberto Eco nie można porównywać z Cieniem wiatru C. R. Zafona. Mimo iż obaj autorzy podejmują w swych dziełach temat książek, to sposób, w jaki ów temat realizują, jest zupełnie odmienny. Pierwszy pisarz pokazuje bogactwo dorobku literackiego, drugi czyni z motywu książki pretekst do napisania powieści sensacyjno – przygodowej.

 


Miejska Biblioteka Publiczna im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego w Ozorkowie
ul. Listopadowa 6b, 95-035 Ozorków      tel. (42) 710-31-17      redaktor: Danuta Trzcińska